آشنایی با لک صورت یا ملاسما

آشنایی با لک صورت یا ملاسما

آشنایی با لک صورت یا ملاسما

لک صورت یکی از شایع ترین علل مراجعه به متخصصین پوست را تشکیل می دهد . اگرچه این مساله فقط از نظر زیبایی اهمیت دارد ولی باتوجه به تاثیرات روانی اجتماعی و اقتصادی ان و نیز افزایش اگاهی مردم نسبت به مسائل پوستی از ان نمی توان به سادگی گذشت .
به گزارش خبر نگار سایت پزشکان بدون مرز رنگ پوست انسان به فاکتورهای متعددی بستگی دارد اما رنگدانه ملانین اصلی ترین ماده در تعیین رنگ پوست انسان است.
لک صورت یا ملاسما عارضه پوستی شایعی به خصوص در دختران و خانم های جوان است این عارضه به صورت لکه های قهوه ای روشن تا تیره بر روی گونه ها پیشانی و چانه و لب بالا اکثرا دو طرفه و قرینه دیده می شود . شایع ترین سنین برز ان 20 تا 30 سالگی است اگرچه در دوره ی یانسگی هم ممکن است دیده شود و در خانم ها بیشتر از اقایان است .
لک افتاب یا ماسک حاملگی چیست ؟
شامل افزایش در رنگدانه های پوست بصورت اکتسابی در مناطق در معرض نور پوست است . عوامل موثر در بروز ان استعداد زنتیک و نور افتاب و عوامل هورمونی مثل استروژن و قرص های ضد بارداری می باشند . دارو های ضد تشنج مثل هیدانتوئین نیز می توانند سبب لک صورت گردند . اگر چه ثابت نشده است اما اختلال کار تخمدانها را نیز در لک صورت مطرح می کنند در اسیائیها و در امریکائیهای لاتین لک صورت شایع تر است
بیشترین ابتلا در زن ها در سنین باروری می باشد . ده درصد مردا نیز به این عارضه مبتلا می شوند . از انجائیکه لک صورت بسیاری از موارد در دوران حاملگی ظاهر می شود و با پایان این دوره کم رنگ تر و به ندرت نیز از بین می رود و قبل از سیکل قاعدگی تشدید شده و در زمستان شدت کمتری پیدا می کند نور افتاب و حاملگی و مصرف قرصهای ضد بارداری مورد قبول ترین علل ایجاد کننده ان هستند .
انواع لک صورت :
لک صورت به سه شکل بروز می کند :
1-تیرگی قهوه ای رنگ پوست در گونه ها پیشانی لب فوقانی بینی و چانه که شایع ترین نوع ان است
2-بروز ان در گونه ها وپل بینی
3-ابتلا گونه ها و خط فک
بافت شناسی لک صورت :
1-نوع سطحی : در این نوع با افزایش رنگدانه ها در قسمتهای سطحی پوست روبرو هستیم . این نوع شایع تر است و پاسخ بهتری به درمان دارد .
2-نوع عمقی : که به رنگ ابی مایل به خاکستری دیده می شود . در این نوع رنگدانه ها در لایه های عمقی تر پوست قرار گرفته اند . مقاومت به درمان در این نوع بیشتر دیده می شود .
علل:
1-مصرف دارو به خصوص داروهای پیشگیری از حاملگی به صورت قرص تزریقی و یا کاشتنی و… دارو های دیگر نیز در بروز ان نقش دارید .
2-تغییرات هورمونی در بدن از جمله کیست های متعدد تخمدان و یا بیماری غده فوق کلیوی .
3-برخی عطر ها و دنودورانت ها و لوازم ارایشی نیز می توانند این ضایعات را ایجاد کنند .
با پیشگیری از تابش مستقیم اشعه خورشید بر روی صورت از ایجاد لک تا حد زیادی می توان جلو گیری کرد . با مصرف کرم های ضد افتاب به طور منظم با عیار بالاتر از 20 به فواصل هر 3 ساعت و همچنین اجتناب از تابش نور مستقیم خورشید بر روی صورت در افراد مستعد می توان از ایجاد لک پیشگیری نمود . برای از بین بردن لک با تجویز پزشک متخصص از کرم های حاوی هیدرو کینون با درصد های گوناگون (نباید بیشتر از 6 تا 7 درصد باشد ) و نیز از کرم ترتینوئین می توان استفاده نمود. در صورت استفاده از این دو کرم بهتر است صبح پس از استفاده از کرم های ضد افتاب استفاده شود.
روش های دیگر در درمان لک صورت :لایه برداری و سایش پوست به صورت مکانیکی لیزر که بسته به پوست افراد انتخاب می شود . افراد با رنگ چشم روشن و موهای روشن مقدار رنگدانه پوستی کمتری نسبت به پوست های تیره دارند و به همین دلیل نور افتاب بیشتر در پوست این افراد نیاز مبرم به ضد افتاب دارند .
یکی از درمان های لک صورت همچنان که قبلا نیز گفته شده استفاده از پیلینگ است . ولی این روش مناسب همه افراد به خصوص افرادی که پوست تیره دارند نیست . چون یکی از عوارض پیلینگ ایجاد لک است و احتمال ایجاد لک در افراد با پوست تیره بالا است .
هیچکدام از روش های درمانی لک صورت دائمی نیست و در یک جلسه نیز انجام نمیگیرد و نیاز به تجدید درمان دارد زیرا استعداد افراد برای ایجاد لک با این روش های درمانی بر طرف نمی گردد . به هر حال مصرف ضد افتاب در افراد مستعد یک نیاز حیاتی در درمان و پیشگیری از لک می باشد .
درمان لک :
درمان این ضایعه مشکل بوده و شامل استفاده از کرمهای ضد افتاب و داروهای کاهش دهنده رنگدانه های پوست می باشد .
مهمترین نکته ای که بیماران مبتلا به لک صورت باید در نظر داشته باشند عبارتست از اجتناب از خود درمانی و مراجعه به پزشک متخصص که این امر باعث می شود تا بیمار بصورت اصولی تحت درمان قرار گرفته و از تحمیل هزینه های اضافی و همچنین عوارض ناشی از خود درمانی جلو گیری بعمل اید .

Originally posted 2014-10-11 06:12:42.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This function has been disabled for کلینیک کاشت مو در تبریز.