مسمویت ناشی از مواد ارایشی بهداشتی غیر مجاز

مسمویت ناشی از مواد ارایشی بهداشتی غیر مجاز

مسمویت ناشی از مواد ارایشی بهداشتی غیر مجاز

امروزه استفاده از لوازم ارایشی و مواد محافظت کننده پوست تبدیل به بخشی از امور روزانه بانوان شده است و اغلب خانم ها به طور روزمره از عطر مرطوب کننده ها پاک کننده های پوستی ضد افتاب ها ضد تعریق ها رنگ های ارایشی و … استفاده میکنند .
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز این میل به زیبایی البته گاهی هم با مخاطراتی همراه میشود بعضی از افراد تا به حال مشکلات و عوارضی ناشی از مصرف این مواد را حداقل یکبار تجربه کرده اند بدیهی است که شدت و احتمال بروز عوارض در مورد ارایشی تقلبی بیشتر خواهد بود .
از انجا که کشور ایران سومین مصرف گسترده لوازم ارایشی تقلبی ارزانی انهاست 90% لوازم ارایشی مصرف شده در کشور ما وارداتی هستند که برخی به صورت غیر مجاز وارد میشوند .
از جمله عوارض عمده استفاده از لوازم ارایشی بهداشتی غیر استاندارد عبارت اند از :
احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در محلی که ماده ارایشی استفاده شده
قرمزی تورم خارش و تاولهای ابدار جوش سر سیاه
کهیر عفونت پوست عفونت ریشه مو اکنه (جوش غرور جوانی) تغییر رنگ و صدمه به ناخن و مو و کچلی
تغییر رنگ پوست که به صورت منتشر یا لکه ای میباشد
صدمات کبدی (ناشی از سم موجود در مواد ارایشی غیر مجاز)
اسیب چشمی و مشکلات تنفسی
اثر ناخوشایند ناشی از زخم روی پوست
کم کاری غده فوق کلیه
پوسته ریزی لب ها ناشی از مواد ارایشی
پیری زود رس و ایجاد چین و چروک روی پوست
برخی از مواد ارایشی نیز هنگامی که در معرض نور خورشید قرار میگیرند ایجاد حساسیت می کنند که باید به انها نیز توجه کافی شود .
یک پوست سالم سد بسیار خوبی در مقابل تعداد زیادی از موادی است که روزانه با ان در تماس هستیم . اگر پوست بیش از حد خشک باشد یا به هر دلیل ملتهب یا زخمی باشد اثر محافظتی این سد کاسته میشود.
پزشکان توصیه میکنند برای جلو گیری از حساسیت پوستی شدید و گسترده هر بار که محصول ارایشی بهداشتی جدیدی را خریداری کردید قبل از انکه به طور گسترده از ان بر روی سرو صورت خود استفاده کنید مقدار اندکی از ان (به اندازه یک کاسه) را روی بازوی خود بمالید
اگر تا 24 ساعت هیچ گونه علائمی از حساسیت روی بازوی شما ایجاد نشده شما می توانید با خیال راحت از ان ماده استفاده کنید
نکات قابل توجه :
برخی از کرم های روشن کننده حاوی مقادیر بیش از حد جیوه هستند که اثرات جانبی ناخوشایندی بر روی پوست دارند.
مواد شیمیایی موجود در سایه ریمل و خط چشم و مالش محکم پنبه و شیر پاک کن در اطراف پوست حساس چشم در بلند مدت باعث شلی پوست اطراف چشم و نازیبایی میشود.
پودرها و شوینده های مخصوص ماشین های لباس شویی و ظرف شویی دارای انزیم های خاصی برای از بین بردن چربی پروتئین و نشاسته و .. هستند شستشوی دستی با این پودر ها باعث اسیب به پوست دست میشود .
استفاده از حلال های شیمیایی (نفت بنزینو تینر و …) برای تمیز کردن چربی و روغن از دست و بدن به هیچ عنوان مناسب نمیباشد
استفاده از مواد ارایشی نامرغوب و غیر استاندارد به دلیل وجود سرب و جیوه در ترکیبات انها باعث ایجاد عوارضی مانند بیماری های گوارشی و اسهال میشود.
مواد ارایشی مانند رژ لب که در حین غذا خوردن وارد بدن می شود در صورت داشتن فلزات سنگین و مواد نامرغوب گیاهی عوارض ناشناخته ای در بدن ایجاد خواهند کرد .
تزریق ژل های حجم دهنده لب غیر استاندارد و به وسیله افراد غیر متبهر احتمال عوارضی مانند حساسیت تورم کبودی لبها حرکت ژل به نواحی اطراف لب و غیر قرینگی لب ها وجود دارد لذا اگر خانمی تمایل به این کار را دارد باید حتما از ژل های استاندارد و با مارک معتبر و توسط متخصص استفاده کند .
سرمه غیر مجاز معمولا حاوی مقداری فلز سرب است که استفاده از ان در این محصول سلامت شما را تهدید میکند که علائم حساسیت چشم به سرمه شامل قرمزی خارش اشک ریزش ضخیم شدن لبه پلک و پوسته پوسته شدن پوست سطح پلک است که حساسیت چشم معمولا تا دو ماه طول میکشد .
استون های غیر استاندارد رطوبن را از سطح ناخن پاک کرده و ان را خشک کرده و ورقه ورقه میکند پس حتما از استون هایی که دارای نرم کننده یا روغن میباشند استفاده کنید پد لاک پاک کن هم در بازار موجود میباشد که دارای روغن کوچک است واز خشکی و شکنندگی ناخن ها پیشگیری میکند .
لاک های رنگی غیر استاندارد میتواند باعث واکنش های حساسیتی در افراد شود که علاوه بر تغییر شکل ناخن ها پوست حاشیه ناخن هم قرمز پوسته پوسته متورم و در مواردی دچار خارش میشود که درمان ان نیاز به مراجعه به پزشک دارد .
در برخی از رنگ موهایی که به صورت غیر مجاز وارد میشوند میزان امونیاک به قدری زیاد است که باعث نازک و شکننده شدن مو موخوره خشک و زبر شدن مو حساسیت پوستی شوره سر خارش و حتی قرمزی پوست سر می شود .
ریزش مو در اثر رنگ موهای غیر مجاز تقریبا پدیده ای رایج شده است استفاده از این رنگ مو ها در برخی موارد موجب میشود که فرد به سبب مصرف این مواد پیاز موی سرش سوخته و باعث طاسی غیر قابل بازگشت شود یا بر اثر استفاده از لوازم ارایشی غیر مجاز تاول هایی به روی پوست به وجود اید .
بعضی مواد ارایشی دارای مقداری روغن هستند که باعث بروز اکنه در پوست های مستعد میشود این مواد روغنی در لوازم ارایشی غیر استاندارد به میزان بسیار بالاتری میرسد به همین دلیل ایجاد جوش های سر سیاه و اکنه از عوارض استفاده از لوازم ارایشی غیر استاندارد است .
قرار دادن شامپو و شوینده های مایع دیگر جلوی نور مستقیم خورشید باعث خرابی و فساد انها میشود.

کلینیک حکیمان ارائه دهنده خدمات پوست، زیبایی و کاشت مو در تبریز

Originally posted 2014-10-11 07:47:19.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This function has been disabled for کلینیک کاشت مو در تبریز.