کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT

تاریخچه کاشت مو :
در دهی 1820 میلادی تئوری کاشت موی طبیعی با انجام یک طرح پژوهشی در حیوانات ازمایشگاهی به اثبات رسید . کاشت موی طبیعی برای اولین بار در انسان توسط پزشک ژاپنی به نام دکتر اوکودا در سال 1939 به انجام رسید و سپس در سال 1359 توسط پزشک المانی دکتر اورنتریخ برای اولین بار اثر درمانی کاشت مو جهت رفع ریزش موی مردانه را توصیف کرد و برداشت مو از پشت سر و پیوند ان در مناطق کم مو یا طاس جلوی سر را برای درمان قطعی این نوع ریزش انجام داد . در ابتدا انتقال موها به صورت دسته دسته ای با تکنیک موسوم به punch grafting انجام می شود که در این تگنیک بوسیله پانچ تکه های کوچک از ناحیه بدون موی جلوی سر بر می داشتند و با پلاک های برداشته شده با همان پانچ از پشت سر که شامل قطعات 20 تار مویی بودند جایگزین می شدند . گرچه این عمل کاملا موفقیت امیز بود و رشد موهای منتقل شده پس از حدود سه ماه خارق العاده و باور نکردنی بود ولی مشکل عمده ان حالت دسته ای بودن موها بود که نمای موی عروسکی و یا مسواک را به سر می داد . در سال های اخیر استفاده از دسته های کوچکتر مو موسوم به میکرو گرافت و مینی گرافت سبب نتایج بسیار رضایت بخش و طبیعی شده است . نتایج حاصل از پیوند موهای اولیه منجر به ناامیدی و بدبینی پزشکان و مراجعین شد . اما پیشرفت دانش پیوند مو نشان داد که می توان به جای برداشت موها با پانچ یک نوار از پشت سر جدا نموده و سپس ان نوار را به قطعات کوچکتری تقسیم نمود و سپس ان نوار را در سوراخ های پانچ شده جلوی سر کاشت این تکنیک که در ابتدا  minigrafting  نام گرفت شامل قطعه کردن نوار پشت سر به گرافت های ظریف که شامل حدود 8 تار مو می باشند می شود . با مشخص شدن این که گرافت های کوچکتر هم توانایی بقا دارند تکنیک  micrografting  که شامل گرافت های با 1 تا 3 تار مو می باشد پا به عرصه ظهور گذاشت نتیجه بدست امده از این روش ها طبیعی تر از استفاده از پلاک های بزرگ 20 تایی بود ولی باز هم گرافت های کاشته شده ظاهر کاملا طبیعی نداشتند پس محققین به فکر تغییر روش کاشت مو در ناحیه طاس شدند که منجر به ایجاد روش FUT  گردید که در ان کاشت مو جلو سر با استفاده از تکنیک slit graft  یا استفاده از سوزن ها و تیغ های ظریف گردید . اما باز هم سخت بودن عمل جراحی برای بیمار و مشکلات برداشت نوار پوست از پشت سر و پیشرفت تکنولوژی و ظرافت بیشتر تجهیزات پزشکان را به فکر بازگشت به تکنیک punch graft  اما این بار با استفاده از وسایل بسیار ظریف تر انداخت به گونه ای که به جای پانچ های چند میلیمتری گرافت هایی با تنها یک میلیمتر قطر که شامل واحد کامل فولیکولار بود انداخت این تکنیک follicular unit extraction  نام گرفت در این متد گرافت ها به اندازه واحد های فولیکولی طبیعی موجود در سر خارج می شوند که این واحد ها شامل یک تا چهار تار مو می باشند این گرافت های ظریف به نحوی خارج می شوند که جامعیت ساختمان فولیکولی انها حفظ شود و در شکاف های بسیار کوچکی که در ناحیه بدون مو با سوزن ایجاد شده کاشته می شوند این روش طبیعی ترین نتایج را داشته و خط موی ایجاد شده با این روش مشابه خط موی طبیعی می باشد و مانند روش های دیگر نمای عروسکی ندارند . امروزه این تکنیک با  نام FIT  دقت بیشتر یافته و نتایج بسیار شگفت انگیزی را در کاشت مو رقم می زند .
کاشت مو با روش مدرن غیر جراحی (FIT) :

ما به شما روش جدیدی از ترمیم مو را معرفی خواهیم کرد که دارای پتانسیل ایجاد تراکم بیشتر، نسبت به روشهای قدیمی (جراحی نواری) میباشد . در دهه اول هزاره جدید ، روشی انقلابی کشف شده است که تهدید بزرگی برای از بین رفتن روشهای قدیمی ترمیم مو به شمار میرود که همان روش FITاست. روش FIT نیازمند ابزارها و تکنیکهای خاصی است که توسط ما در طول 6-7 سال توسعه داده شده اند و بهینه گردیده است . در این روش، دیگر جای یک خط زخم نواری بر پشت سر بیمار باقی نخواهد ماند.تکنیک ما این امکان را به شما میدهد که بتوانید در آینده حتی مدل موهای کوتاهتر داشته باشید و همچنین خواهید توانست که موهای سر خود را بتراشید. در روشFIT ، موها به صورت گروهی استخراج شده و به بالای سر در نواحی طاسی و یا جاهایی که دچار thining (عقب رفتن خط مو در سر )شده اند ،اضافه می شوند .در این روش شما نیاز به هیچ گونه جراحی اضافی دیگر برای مخفی کردن و یا از بین بردن زخم های ناخواسته ، نخواهید داشت.

در روش FIT ترمیم پوست نواحی اهدا کننده، بهتر و سریعتر است و همچنین تراکم بهتری از گرفتها را در ناحیه کاشت ایجاد میشود.از روش FIT میتوان برای ترمیم نواحی دهنده ای که در عملهای جراحی قبلی دچار اسیب شده اند ،استفاده کرد. در این روش ما واحد های فولیکولی را به صورت یک یونیت کامل و دست نخورده از لحاظ بافتی طوری خارج میکنیم که کاملا سالم(intact) میباشد و درنهایت هیچگونه اثری در ناحیه برداشت باقی نخواهد ماند . در این روش از یک ابزار ویژه برای استخراج تک تک واحد های فولیکولی ، استفاده میشود. این ابزار میبایستی که به درون بافت پوست دقیقا در نقطه ای دقیق زیر ماهیچه arrector pili وارد شوند . به محض این که این ساختار بریده میشود ،گرافت دست نخورده استخراج میشود.تعداد 1تا5 مو در هر گرافت استخراج شده وجود دارد .این تکنیک امکان استخراج بیشترین تعداد گرافتها را در یک روز برایمان مهیا میسازد. ما در حال حاضر قادر به جدا سازی تقریبا 4000 گرافت در 2روز با استفاده از تکنیک ایزوله سازی فولیکولی هستیم. این فرایند نیازمند آنالیز زیر جلدی است تا بتوانیم در خصوص عمق عضله راست کننده مو(errector pili)، قضاوت صحیح نماییم. این فرایند برای ما امکان برداشت مو از چندین ناحیه بدن را مهیا میسازد .این نواحی شامل موهای قفسه سینه و کتف میباشد.با ترکیب این تکنیک ها(FIT&BHT) میتوان نواحی اهدا کننده مو را گسترش داد. ما یافته ایم ،مویی که از قفسه سینه بر روی سر کاشته میشود ، در نهایت دارای سرعت رشد بیشترو طول بلندتری نسبت به قبل ، خواهد بود.
در این روش ما قادر هستیم که به میزان 75%تراکم بیشتری نسبت به روش قدیمی(جراحی نواری)، ایجاد کنیم. چرا که در این روش فولیکولار یونیت ها کوچکتر بوده و بنابراین خواهیم توانست تعداد بیشتری از آنها را در واحد سطح قرار دهیم.همچنین علی رغم آنکه در روشFIT فولیکولار یونیت کوچکتر هستند ، ولی دارای تعداد موهای بیشتری هستند ،که دستیاران ما را قادر خواهد ساخت تعداد موی بیشتری نسبت به روش قدیمی کاشت نمایند.
نتایج شگفت انگیز تراکم بالای مو در عمل پیوند که وابسته به عواملی همچون تعداد تار موی بالاتر(برداشت فولیکولاریونیت بیشتر و وجود تار موی بالاتر در هر فولیکولاریونیت ) و ریسک کم تر ابتلا به telogen میباشد ، باعث میشودکه رضایت افراد از روش FIT نسبت به روش قدیمی ،بسیار بارزتر باشد .
عوامل دیگری نیز در بالاتر بردن تراکم در روش FIT وجود دارد . در روش قدیمی به این دلیل که کل گرفتها در یک مرحله برداشت میشوند و تا اتمام کاشت زمان طولانی سپری خواهد شد بسیاری از گرفتها در زمان GOLDEN TIME کاشته نمیشوند و این مسئله در نتیجه نهایی تاثیر منفی دارد.
شما میتوانید که عمل جراحی قدیمی را سریع تر انجام دهید ولیکن شما ،کیفیت را قربانی کرده و در نتیجه میزان صدمات وارده به فولیکولها را بسیار بالا خواهید برد .در روش FIT اغلب سرعت رشد مو بسیار بالاتر ازسرعت رشد مو در روش قدیمی است . اما ،ممکن است 8ماه تا یک سال تا زمان رویش نهایی طول بکشد.
به طور خلاصه، روش FIT در حال حاضر در حیطه کاشت مو بسیار پیشرو است و در آینده نزدیک از آن به عنوان استانداردی در راستای قضاوت در مورد دیگر روشهای ترمیم مو استفاده خواهند کرد.

کاشت موی بدن(BHT):

کاشت موی بدن یا BHT روشی است که در اوایل سال 2000 کشف گردید در حال حاضر تنها تعداد انگشت شماری متخصص وجود دارند که از این روش در ترمیم مو استفاده میکنند. روش BHT خیلی مورد توجه قرار نگرفت زیرا بسیار وقت گیر است و بعضا نتایج آن غیر قابل پیش بینی است .ولیکن باید توجه داشت که این روش تنها انتخاب بیمارانی است که نواحی اهدا کننده موی سر آنها تقریبا از بین رفته است. پیش بینی این که روش BHT واقعا برای چه کسانی مفید است واقعا دشوار است .ما نخست بیماران را به استفاده از روش FIT تشویق کرده و روش کاشت موی بدن را به عنوان گزینه آخر مطرح میسازیم. با این وجود قابل درک است که برای بسیاری از بیماران روشBHT تنها راه حل برای ترمیم مو میباشد .
از موهای بدن تنها به عنوان پروسه تکمیلی استفاده می شود به این معنا که برای ایجاد تراکم بیشتر در موی سر از ان استفاده میشود.

روش قدیمی (جراحی نواری):

در روشهای قدیمی (جراحی نواری)، از یک چاقوی جراحی به منظور برداشت نواری از پوست پشت سر بیمار استفاده میکردند.ابعاد این نوار میتواند 20-25 cm در یک اینچ باشد .زخم ایجاد شده ، به وسیله بخیه های جراحی به هم دوخته میشود.
زمانیکه زخمها بهبود میابند خطی از یک زخم در پشت سر بیمار باقی میماند. عموما اندازه این زخم در حدود 1تا5 میلیمیتر بوده و گاهی به یک چهارم اینچ یا بیشتر نیز میرسد.سپس این لایه از بافت سر ، به قطعات کوچکتر تقسیم شده و در نهایت این قطعات کوچک به واحدهای فولیکولی تقسیم میشود و در ناحیه کم پشت یا طاس کاشته میشود . سپس جراح محل زخم را بخیه میزند.در حال حاضر یکی از معایب عمل جراحی قدیمی، خط زخمی است که برروی سر باقی می ماند پیش بینی پهنای نهایی این زخم دشوار است .بسیاری از بیماران زمانی که ریزش مویشان پیشرفت میکند از نتیجه عمل جراحی پشیمان میشوند .بیماران منتخب جراحی میبایستی به این نکته توجه نمایند که باید موهای خود را به اندازه کافی بلند نگه داشته تا محل زخم پوشیده شود، چرا که مدل موهای کوتاه ممکن است باعث اشکار سازی خط زخم گردد

انواع روشهای کاشت مو:

1- پیوند flap:
در این روش قسمتی از پوست حاوی مو را از ناحیه ای از سر به ناحیه مورد نظر پیوند می زنند. این روش بعلت ایجاد نمای نازیبا وغیرعادی ونیز عوارض جانبی شدیدی مثل نکروز و احتمال گذاشتن اسکار،فقط در موارد خاص انجام می شود.

2-scalp reduction:
در این روش توسط برش جراحی، وسعت منطقه طاسی را کاهش می دهیم .

3- کاشت الیاف منصوعی:
در این روش از الیاف مصنوعی شبیه به موهای فرد استفاده می شود. عیب این روش احتمال عفونت در ناحیه ی کاشت، ریزش موهای کاشت شده در اثر مرور زمان و نیاز به ترمیم های مکرر و نیز نبودن امکان تغییر مدل و رنگ مو ونیز هزینه بالای جراحی ها و ترمیم های مکرر است که نهایتآ منجر به منسوخ شدن این روش در برخی کشورها از جمله ایران شد

punch graft-4:
در این روش دستهای مو توسط پانچِ از روی سر یا بدن برداشت می شود و در نواحی مورد نظر کاشت می شود. از معایب این روش نمای غیرطبیعی و عروسکی بود که منجر به غیر عملکردی بودن این روش شد.

5-FUT:
در این روش یک بافت نواری با تکنیک مخصوص از پشت سر برداشت شده ناحیه برداشت Sutureمی شود. بافت نواری برداشته شده توسط پرسنل مجرب و زیر میکروسکوپهای مخصوص کاشت مو،به واحدهای مو(FUG) تبدیل می شوند. سپس برشهای مخصوص در نواحی مورد نظر ایجاد شده وFUG ها داخل این برشها کاشت می شود. این روش روش gold standard کاشت موی طبیعی در حال حاضر می باشد.

6-FIT:
در این روش واحدهای مو(FUG) توسط پانچ های ظریف از سر یا بدن برداشت و در نواحی مورد نظر کاشت می شوند این موها بعلت FUG بودن نمای عروسکی ایجاد نمی کنند و SCAR ناشی از برداشت آنها بر خلاف پانچ براحتی ترمیم خواهد شد.

جهت بهره مندی از مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت های کاشت مو به لینکِ قیمت کاشت مو در تبریز مراجعه نمایید.

k7-300x129 کاشت مو به روش FIT - مرکز مشاوره و کاشت مو در تبریز
k6-300x129 کاشت مو به روش FIT - مرکز مشاوره و کاشت مو در تبریز
k1-277x300 کاشت مو به روش FIT - مرکز مشاوره و کاشت مو در تبریز
k2-255x300 کاشت مو به روش FIT - مرکز مشاوره و کاشت مو در تبریز
k5-300x300 کاشت مو به روش FIT - مرکز مشاوره و کاشت مو در تبریز
k3-274x300 کاشت مو به روش FIT - مرکز مشاوره و کاشت مو در تبریز
k4-197x300 کاشت مو به روش FIT - مرکز مشاوره و کاشت مو در تبریز

Originally posted 2014-10-01 09:48:16.

دیدگاه ها

یک دیدگاه برای “کاشت مو به روش FIT”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This function has been disabled for کلینیک کاشت مو در تبریز.